Xalq ta’limi vazirligi va bir qator tashkilotlar o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi
30-mart kuni O‘zbekiston Xalq ta’limi vazirligi hamda Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarni rivojlantirish agentligi, “Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi” DUK, Respublika ta’lim markazi, A.Avloniy nomidagi xalq ta’limi muammolarini o‘rganish va istiqbollarini belgilash ilmiy-tadqiqot instituti, Cambridge International School va Oxbridge International School o‘rtasida o'zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Memorandumning asosiy maqsadi yetakchi o‘qituvchilarni aniqlash yo‘li bilan tabiiy fanlar sohasidagi ta’lim sifatini yaxshilash, murabbiylar uchun kaskad usulidagi mashg‘ulotlar o‘tkazishga erishish, jahon tajribasi va zamonaviy texnologiyalardan foydalangan holda O'zbekistonning milliy dasturiga muvofiq tabiiy fanlar bo‘yicha o'qituvchilar malakasini oshirish yordamida kaskadli mashg‘ulotlarni o‘tkazishdan iborat.
Loyiha doirasida kitobning laboratoriya ishlariga ega har bir sahifasini QR kod bilan ta’minlash rejalashtirilmoqda, natijada onlayn sahifaga o‘tishga va ushbu laboratoriya ishini o‘tkazish uchun uch bosqichli yo‘riqnoma va videoni ko‘rish imkoni yaratiladi. Va bu jarayon ham o‘qituvchi uchun, ham o‘quvchi uchun ham oson va tushunarli bo‘ladi.
Imzolangan memorandum doirasida tomonlar quyidagi hamkorlik yo'nalishlari bo'yicha o'zaro kelishuvga erishdilar:
- chekka hududlardan kelgan o'qituvchilar uchun yanada interaktiv va tushunarli bo'ladigan uslubiy qo'llanma yaratish orqali fundamental fan yo'nalishi bo'yicha ta'lim sifatini oshirish;
- amaliy mashg'ulotlarni o'tkazish uchun zarur bo'lgan laboratoriya uskunalari ro'yxatlarini xalqaro standartlarga muvofiq yangilash, bunda ishlarning maksimal hajmi minimal miqdordagi jihozlarda amalga oshiriladi.
- tabiiy fanlar o‘qituvchilari uchun kerakli nazariy bilimlar ro‘yxati va zarur laboratoriya ishlarining ro‘yxati ko‘rsatilgan holda maxsus professional standartlarni ishlab chiqish.
Imzolangan Memorandumni amalga oshirish doirasida tajriba va laboratoriya ishlarini o‘tkazish orqali o‘quvchilar orasida tabiiy fanlarga qiziqishni uyg‘otishni targ‘ib qilishga hamda o‘yinlarga asoslangan ko‘rgazmali ta’lim metodini yaratgan holda bilim olishlari uchun turtki berishga erishiladi.

Подписан меморандум о взаимопонимании между Министерством народного образования и рядом организаций
30 марта подписан меморандум о взаимопонимании между Министерством народного образования, Агентством по развитию Президентских, творческих и специализированных школ, ГУП «Центр инновации, технологии и стратегии», Республиканским центром образования, Научно-исследовательским институтом изучения проблем и определения перспектив народного образования имени А.Авлони, Cambridge International School, а также Oxbridge International School.
Основная цель меморандума – улучшение качества образования в сфере естественных наук путем определения учителей-лидеров, которые будут проводить каскадный тип тренингов. По завершение данных тренингов учителя могут повышать квалификацию по проведению лабораторных экспериментов в рамках национальной учебной программы с использованием мирового опыта и современных технологий.
В рамках проекта планируется снабдить QR-кодом каждую страницу книги с лабораторной работой. Это позволит перейти на онлайн-страничку, посмотреть видео и трехмерную инструкцию по проведению данной лабораторной работы, что сделает данный процесс легким и понятным как для учителя, так и для учащегося.
В рамках подписанного меморандума стороны пришли к взаимопониманию о следующих направлениях сотрудничества:
–  улучшение качества образования в направлении фундаментальных наук посредством создания методического пособия, которое будет интерактивным и понятным для учителей из отдаленных регионов;
–  обновление списков необходимого лабораторного оборудования для проведения практических занятий в соответствии с мировыми стандартами. Это позволит выполнять максимальное количество работ на небольшом количестве оборудования.
–  разработка специального профессионального стандарта для учителей естественнонаучных предметов путем оптимизации перечня необходимых теоретических знаний и лабораторных работ.
Также в рамках реализации подписанного меморандума достигнута договоренность о популяризации изучения естественнонаучных предметов среди школьников посредством проведения учителями экспериментов и лабораторных работ, а также мотивации детей в получении знаний путем использования игрового метода обучения.