Bugun — 4-sentabr kuni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi 10 160 ta maktabda 2023-2024-o‘quv yilining ilk dars soatlari boshlandi. Joriy o‘quv yilida 700 000 nafardan oshiq bolajonlar umumta’lim maktablarining 1-sinfiga qabul qilindi.
Ularga 12 turdagi o‘quv qurollari, maktab sumkasi, darsliklar majmuasidan iborat Prezident sovg‘alari topshirildi.
Umumta’lim maktablarida tahsil olayotgan 6,5 mlndan ortiq o‘quvchilar ishtirokida tashkil etilgan “Birinchi qo‘ng‘iroq” tadbirlarida Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri, vazirlik mas’ullari, mahalliy hokimliklar hamda keng jamoatchilik vakillari, mahalla faollari, o‘quvchilar va ularning ota-onalari ishtirok etishdi.
Tadbirlarda faol o‘quvchilar davlatimiz madhiyasi sadolari ostida yurtimiz bayrog‘ini ko‘tarishdi.
Ma’lumot uchun aytish lozimki, umumta’lim maktablarida 2023-2024-o‘quv yilining birinchi dars soati — “Mustaqillik darslari” bilan boshlandi.

Сегодня — 4 сентября в 10 160 школах системы Министерства дошкольного и школьного образования начались первые классные часы 2023-2024 учебного года. В текущем учебном году в 1 класс общеобразовательных школ было принято более 700 000 детей.
Им вручили президентские подарки, состоящие из 12 видов школьных принадлежностей, школьной сумки, комплекса учебников.
В мероприятиях “первого звонка”, организованных с участием более 6,5 миллионов учащихся общеобразовательных школ, приняли участие министр дошкольного и школьного образования, представители министерств, местных органов власти и широкой общественности, активисты махалли, учащиеся и их родители.
На мероприятиях активные школьники под звуки государственного гимна подняли флаг нашей страны.
К вашему сведению, первый классный час 2023-2024 учебного года в государственных школах начался с “уроков независимости”.