Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 1-iyundagi 295-son qarori bilan tasdiqlangan Nizomga (2-ilova) muvofiq xorijiy fuqarolarning farzandlarini maktabga joylashtirish uchun yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz), siz elektron platformadan ham foydalanishingiz mumkin (my.maktab.uz) maktabgacha va maktab ta'limi vazirligi va elektron ariza bilan ro'yxatdan o'ting.
Ariza topshirishda quyidagi 3 ta hujjat ilova qilinishi kerak:
- Imtihonlarda olingan baholarni (ballarni) ko'rsatgan holda o'rganilgan fanlar to'g'risidagi hujjat (1-sinfga kiradigan bolalar bundan mustasno);
- O 'zbekiston Respublikasining davlat tili imtihonlarida olingan baholarni (ballarni) ko' rsatgan holda o ' rganilgan fanlarning hujjatini tarjima qilish (1-sinfga kiradigan bolalar bundan mustasno);
- Sog'liqni saqlash holati to'g'risida tibbiy xulosa. Elektron tizim orqali yuborilgan arizalar viloyat maktabgacha va maktab ta'limi boshqarmalari tomonidan 7 kun ichida ko'rib chiqiladi va bolalarni maktabga qabul qilish yoki rad etish to'g'risida qaror qabul qilinadi, agar bola maktabga qabul qilinsa, uning ma'lumotlari tizimga yuklanadi.
Ushbu yo'nalish asosida umumta'lim maktabi belgilangan tartibda chet el fuqarosi bilan shartnoma tuzadi.
Agar ariza rad etilsa, chet el fuqarolari kamchiliklarni bartaraf etgandan so'ng qayta murojaat qilishlari mumkin.
(my.gov.uz), siz elektron platformadan ham foydalanishingiz mumkin (my.maktab.uz) maktabgacha va maktab ta'limi vazirligi va elektron ariza bilan ro'yxatdan o'ting.

В соответствии с Положением, утвержденным Постановлением Кабинета Министров от 1 июня 2022 года № 295 (приложение 2), для устройства детей иностранных граждан в школу создан Единый портал интерактивных государственных услуг (my.gov.uz), также можно воспользоваться электронной площадкой (my.maktab.uz) Министерства дошкольного и школьного образования и зарегистрироваться подав электронное заявление.
При подаче заявления необходимо приложить следующие 3 документа:
- Документ об изученных предметах с указанием оценок (баллов), полученные на экзаменах (кроме детей, поступающих в 1 класс);
- Перевод документа изученных предметов с указанием оценок (баллов), полученных на экзаменах на государственный язык Республики Узбекистан (кроме детей, поступающих в 1 класс);
- Медицинское заключение о состоянии здоровья. Заявления, отправленные через электронную систему рассматриваются областными управлениями дошкольного и школьного образования в течение 7 дней и принимаются решения о приеме или отклонении детей в школу, если ребёнок принимается в школу, его данные загружаются в систему.
На основе этого направления общеобразовательная школа заключает договор с иностранным гражданином в установленном порядке.
При отказе заявления иностранные граждане могут повторно подать заявление после устранения недостатков.
(my.gov.uz), также можно воспользоваться электронной площадкой (my.maktab.uz) Министерства дошкольного и школьного образования и зарегистрироваться подав электронное заявление.