“Maktab bitiruvchilarini kasbga tayyorlash” mavzusida seminar-trening bo‘lib o‘tdi
Xalq ta’limi vazirligi huzuridagi Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi ko‘magida, «O‘qituvchilar assotsiatsiyasi» jamoat birlashmasining Farg‘ona viloyat bo‘limining birinchi seminar-treningi bo‘lib o‘tdi.
Trening Yevropa Ittifoqi granti bilan moliyalashtirilayotgan, «O‘zbekistonda mustaqil o‘qituvchilar assotsiatsiyalari imkoniyatlarini kengaytirish» loyihasi doirasidagi o‘qituvchilar assotsiatsiyalarini qo‘llab-quvvatlash dasturining 2022-yilga belgilangan grantlari asosida Farg‘ona shahrida, «O‘qituvchilar assotsiatsiyasi» jamoat birlashmasining Farg‘ona viloyat bo‘limi tashabbusi bilan o‘tkazildi hamda “Farg‘ona viloyatida maktab bitiruvchilarini kasbga tayyorlash” mavzusiga bag‘ishlandi.
Seminar-treningda 70 nafar Andijon, Namangan, Farg‘ona viloyatlari maktab psixologlari va kasbga yo‘naltirish bo‘yicha metodistlari hamda Farg‘ona viloyati Xalq ta’limi boshqarmasi mas’ullari ishtirok etdilar. “O‘qituvchilar assotsiatsiyasi” jamoat birlashmasi Farg‘ona viloyati bo‘limi raisi M.Mamadaliyeva va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruv akademiyasi katta o‘qituvchisi, psixolog R.To‘raxo‘jayeva trener sifatida qatnashdilar.
Tadbirning asosiy qismi “Yuqori sinf o‘quvchilarini O‘zbekiston va dunyo bo‘ylab ishga joylashishi bo‘yicha o‘qituvchilarni yo‘naltirish, ularning bu boradagi bilimlarini oshirish” qaratildi. Shuningdek, maktab bitiruvchilarini kasbga tayyorlash zamonaviy metodlari haqida o‘qituvchilarga ma’lumotlar va tavsiyalar berildi. Bundan tashqari, ishtirokchilarni prof.maktab.uz platformasi bilan tanishtirildi, undan qanday foydalanish va uning imkoniyatlari haqida ko‘rsatmalar taqdim etildi.
Shu bilan birga viloyatdagi barcha o‘qituvchilarni assotsiatsiya tomonidan tashkillashtiriladigan treninglarga jalb qilish, faoliyatini ommalashtirish, o‘z mavqeyini hamda a’zolar sonini oshirish bo‘yicha tashviqot ishlari olib borildi.
Seminar-trening yakunida Andijon, Namangan, Farg‘ona viloyatlari xalq ta’limi boshqarmalari mas'ullariga Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi hamda YUNESKO tashkiloti bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan 6000ga yaqin “O‘zbekiston va dunyo bo‘ylab ishga joylashish” qo‘llanmasi taqdim qilindi.
Eslatib o‘tamiz:
Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi tomonidan amalga oshirilayotgan “O‘zbekistonda mustaqil o‘qituvchilar assotsiatsiyalari imkoniyatlarini kengaytirish” loyihasi Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilayotgan bo‘lib, o‘qituvchilarning jamiyatdagi nufuzini oshirish, ijtimoiy himoyasini kuchaytirish, huquqiy savodxonligini oshirish, ularning kasbiy salohiyatini rivojlantirish maqsadida assotsiatsiyalar tuzilishi va faoliyat yuritishini qo‘llab-quvvatlaydi.

Состоялся семинар-тренинг на тему ”подготовка выпускников школ к профессии"
При поддержке Центра инноваций, технологий и стратегии при Министерстве народного образования состоялся первый семинар-тренинг Ферганского областного отделения общественного объединения «Ассоциация учителей».
Тренинг был проведен в городе Фергана по инициативе Ферганского областного отделения общественного объединения «Ассоциация учителей» на основе грантов программы поддержки ассоциаций учителей в рамках проекта «Расширение возможностей независимых ассоциаций учителей в Узбекистане», финансируемого грантом Европейского Союза, на 2022 год и был посвящен теме «Профессиональная подготовка выпускников школ в Ферганской области».
В семинаре-тренинге приняли участие 70 школьных психологов и методистов по профориентации Андижанской, Наманганской, Ферганской областей, а также ответственные лица управления народного образования Ферганской области. Председатель Ферганского областного отделения общественного объединения «Ассоциация учителей» М. Мамадалиева и старший преподаватель Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан Р. Toрахужаева выступали в качестве тренера.
Основная часть мероприятия была направлена на «Профориентацию учителей по трудоустройству старшеклассников в Узбекистане и во всем мире, повышение их знаний в этой области» - а также повышение их знаний в этой области. Также преподавателям была предоставлена информация и рекомендации по современным методам профессиональной подготовки выпускников школы. Кроме того, участникам тренинга была представлена образовательная платформа prof.maktab.uz, а также, предоставлены инструкции как эффективно использовать данную платформу и каковы ее возможности.
В то же время была проведена агитационная работа по привлечению всех учителей области к тренингам, организуемым ассоциацией, популяризации их деятельности, повышению их статуса и числа членов.
В завершение семинара-тренинга руководителям управлений Народного образования Андижанской, Наманганской, Ферганской областей были вручены 6000 инструкционных книжек по «Трудоустройство в Узбекистане и во всем мире», разработанные в сотрудничестве с Центром инноваций, технологий и стратегии при Министерстве народного образования и организацией ЮНЕСКО.
Примечание:
Проект «Расширение возможностей независимых ассоциаций учителей в Узбекистане», реализуемый Центром инноваций, технологий и стратегии, финансируется Европейским Союзом и поддерживает создание и функционирование ассоциаций с целью повышения авторитета учителей в обществе, усиления социальной защиты, повышения правовой грамотности, развития их профессионального потенциала.