JDU bilan ITSM hamkorligidagi loyiha oʻz yakuniga yetdi
Hududlardan saralab olingan (14x10) oʻqituvchilarga “COVID-19 pandemiyasi salbiy ta’siri davrida xalq ta’limi sohasidagi muammolarni bartaraf etish uchun o‘qituvchilarning salohiyatini oshirish” loyihasi doirasida JICA tomonidan beg‘araz ajratilgan notebook, router va alohida sim-kartalar tarqatilgan edi.
Ushbu loyiha tufayli oʻqituvchilar bilim, koʻnikma va malakalarini oshirishdi. Shu bilan birgalikda ta’lim tizimida qo‘shimcha adabiyotlar va o‘quv loyihalari sifatini oshirish hamda xususiy ta’limning rivojlantirish boʻyicha ham ma’lumotlarga ega boʻldilar.
Aziza Pardayeva Raxmatullayevna, Samarqand shahar 42-maktab ingliz tili oʻqituvchisi:
— Avvalo ushbu oʻquv kurslarni biz oʻqituvchilarga  tashkil qilishda mehnat qilgan barcha mutaxassislarga, Xalq ta’limi vazirligiga, “Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi”ga, xususan Yaponiyaning JICA tashkiloti hamkorligida “COVID-19 pandemiyasi salbiy ta’siri davrida xalq ta’limi sohasidagi muammolarni bartaraf etish uchun o‘qituvchilarning salohiyatini oshirish” loyihasini tashkil etishganliklari uchun oʻz minnatdorchiligimni bildiraman.
Soʻnggi bir yilda butun insoniyat boshiga sinovli davr boshlandi, ya’ni kasalligi tarqaldi. Bu pandemiya dunyo miqyosida qator ijtimoiy-iqtisodiy qiyinchiliklarni keltirib chiqardi. Ta’lim sohasida ham bir qancha qiyinchiliklarni boshimizdan oʻtkazdik. Nazarimda ushbu loyiha pandemiya davrida oʻqituvchi va oʻquvchilarning ta’lim sohasidagi yuz bergan boʻshliqlarni toʻldirishga ayni muddao boʻldi. Masofaviy ta’lim imkoniyatlari, murabbiylik va guruhni boshqarishdagi vaziyatlarni o‘rganib ancha o‘z ish faoliyatimda foydalandim. Bundan tashqari, ta’limga oid media mahsulotlarni yaratish, ularni masofadan samarali uzatish, qabul qilish usullari va vositalari, materiallarning yuqori sifatli  va kichik hajmli bo‘lishi uchun foydalanayotgan media dasturlar haqida ham bugungi kunda darslarimda ma’lumot berib bormoqdaman. Bir soʻz bilan aytganda loyiha ishtirokchisi ekanligimdan xursandman.

The joint project of JDU and ITSM has been completed
The teachers selected from the regions (14x10) were provided with laptops, routers and separate SIM cards provided by JICA as part of the project “Strengthening the capacity of teachers to overcome public education challenges during the negative impact of the COVID-19 pandemic”.
Thanks to this project, teachers have improved their knowledge, skills and competencies. At the same time, they learned about the quality of additional literature and educational projects in the education system, as well as the development of private education.
Aziza Pardaeva Rakhmatullaevna, English teacher of 42-school in Samarkand:
- First of all, I would like to thank all the specialists who worked on organizing these courses for teachers, the Ministry of Public Education, the Innovation, Technology and Strategy Center, in particular, in cooperation with the Japanese organization JICA in the field of public education. I would like to express my gratitude to the teachers for organizing the project “Building the capacity of teachers to solve problems”.
Last year, a period of testing began for all mankind, that is, the spread of the disease. This pandemic has caused a number of socio-economic problems around the world. We also faced a number of educational challenges. In my opinion, this project was aimed at filling the education gaps for teachers and students during a pandemic. In my work, I used the opportunities of distance learning, coaching and team management a lot. In addition, today I teach in my lessons the creation of educational media products, methods and means of their effective transmission and reception, as well as media programs used to create high quality and low volume materials. In short, I am glad to be a member of the project.