JDU bilan ITSM hamkorligidagi loyiha oʻz yakuniga yetdi
Hududlardan saralab olingan (14x10) oʻqituvchilarga “COVID-19 pandemiyasi salbiy ta’siri davrida xalq ta’limi sohasidagi muammolarni bartaraf etish uchun o‘qituvchilarning salohiyatini oshirish” loyihasi doirasida JICA tomonidan beg‘araz ajratilgan notebook, router va alohida sim-kartalar tarqatilgan edi.
Ushbu loyiha tufayli oʻqituvchilar bilim, koʻnikma va malakalarini oshirishdi. Shu bilan birgalikda ta’lim tizimida qo‘shimcha adabiyotlar va o‘quv loyihalari sifatini oshirish hamda xususiy ta’limning rivojlantirish boʻyicha ham ma’lumotlarga ega boʻldilar.
Aziza Pardayeva Raxmatullayevna, Samarqand shahar 42-maktab ingliz tili oʻqituvchisi:
— Avvalo ushbu oʻquv kurslarni biz oʻqituvchilarga  tashkil qilishda mehnat qilgan barcha mutaxassislarga, Xalq ta’limi vazirligiga, “Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi”ga, xususan Yaponiyaning JICA tashkiloti hamkorligida “COVID-19 pandemiyasi salbiy ta’siri davrida xalq ta’limi sohasidagi muammolarni bartaraf etish uchun o‘qituvchilarning salohiyatini oshirish” loyihasini tashkil etishganliklari uchun oʻz minnatdorchiligimni bildiraman.
Soʻnggi bir yilda butun insoniyat boshiga sinovli davr boshlandi, ya’ni kasalligi tarqaldi. Bu pandemiya dunyo miqyosida qator ijtimoiy-iqtisodiy qiyinchiliklarni keltirib chiqardi. Ta’lim sohasida ham bir qancha qiyinchiliklarni boshimizdan oʻtkazdik. Nazarimda ushbu loyiha pandemiya davrida oʻqituvchi va oʻquvchilarning ta’lim sohasidagi yuz bergan boʻshliqlarni toʻldirishga ayni muddao boʻldi. Masofaviy ta’lim imkoniyatlari, murabbiylik va guruhni boshqarishdagi vaziyatlarni o‘rganib ancha o‘z ish faoliyatimda foydalandim. Bundan tashqari, ta’limga oid media mahsulotlarni yaratish, ularni masofadan samarali uzatish, qabul qilish usullari va vositalari, materiallarning yuqori sifatli  va kichik hajmli bo‘lishi uchun foydalanayotgan media dasturlar haqida ham bugungi kunda darslarimda ma’lumot berib bormoqdaman. Bir soʻz bilan aytganda loyiha ishtirokchisi ekanligimdan xursandman.

Завершился совместный проект JDU и ITSM
Учителям, отобранным из регионов (14х10), были предоставлены ноутбуки, маршрутизаторы и отдельные SIM-карты, предоставленные JICA в рамках проекта «Повышение потенциала учителей для преодоления проблем в сфере народного образования во время негативного воздействия COVID- 19 пандемия ».
Благодаря этому проекту учителя улучшили свои знания, навыки и компетенции. В то же время они узнали о качестве дополнительной литературы и образовательных проектов в системе образования, а также о развитии частного образования.
Азиза Пардаева Рахматуллаевна, учитель английского языка  42-школы г. Самарканд:
- Прежде всего, я хотела бы поблагодарить всех специалистов, которые работали над организацией этих курсов для учителей, Министерство народного образования, Центр инновации, технологии и стратегии, в частности, в сотрудничестве с японской организацией JICA в г. в области народного образования. Хочу выразить благодарность учителям за организацию проекта «Повышение потенциала учителей для решения проблем».
В прошлом году начался период испытаний для всего человечества, то естьраспространение болезни. Эта пандемия вызвала ряд социально-экономических проблем во всем мире. Мы также столкнулись с рядом проблем в области образования. На мой взгляд, этот проект был направлен на восполнение пробелов в образовании учителей и студентов во время пандемии. В своей работе я много использовала возможности дистанционного обучения, коучинга и управления командой. Кроме того, сегодня я преподаю на своих уроках создание образовательных медиа-продуктов, методы и средства их эффективной передачи и приема, а также медиа-программы, используемые для создания материалов высокого качества и небольшого объема. Одним словом, я рада быть участником проекта.