Kuni kecha, Jizzax shahrida informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan 8-maktabining tantanali ochilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda, O‘zbekiston xalq ta’limi vazirining o‘rinbosari Rustam Karimjonov, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri o‘rinbosari Qaxramon Yuldashev, Jizzax viloyat hokimi Ergash Saliyev, “Unitel” MChJ va Jizzax viloyat xalq ta’limi boshqarmasi mas’ullari ishtirok etdi.
Maktabni zamonaviy ta’mirlanib 8 ta sinf xonasi — informatika, robototexnika, kibersport, matematika, ingliz tili, raqamli kutubxona, o‘qituvchilar xonasi zamonaviy texnikalar bilan jihozlangan. Jami mahalliy davlat byudjetidan salkam 1 mlrd.ga yaqin mablag‘ sarf etildi.
Ochilish marosimi davomida Rustam Karimjonov “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida “Eng yaxshi informatika fani o‘qituvchisi” “Top-100” taligiga kirgan 4 nafar o‘qituvchiga sertifikat va qimmatbaho esdalik sovg‘alarini topshirdi.
Maktab o‘qituvchi va o‘quvchilarining intellektual salohiyatini oshirishda Toshkent shahridagi INXA universiteti biriktirildi. Hozirgi kungacha o‘quvchi va o‘qituvchilar INXA universitetining professor o‘qituvchilaridan onlayn ta’lim olishmoqda.
2021-yil 12-yanvar kuni DTM tomonidan 128 nafar hujjat topshirgan talabgor o‘quvchilardan test sinovlari o‘tkazilib, 60 nafar iqtidorli o‘quvchilar saralab olindi.

Теперь в Джизаке есть специализированная ИКТ школа
Вчера в городе Джизак состоялось торжественное открытие 8-й школы по специальности информатика и информационные технологии.
В нем приняли участие заместитель министра народного образования Республики Узбекистан Рустам Каримжонов, заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Кахрамон Юлдашев, хаким Джизакской области Эргаш Салиев, ООО «Юнител» и Джизакское областное управление народного образования.
В школе выполнен современный ремонт и имеется 8 кабинетов - информатики, робототехники, киберспорта, математики, английского языка, электронная библиотека, учительская оснащена современным оборудованием. Около 1 миллиарда было потрачено из местного государственного бюджета.
В ходе церемонии открытия Рустам Каримжонов вручил сертификаты и ценные сувениры 4 учителям, вошедшим в число «Топ-100» «Лучший учитель информатики» в рамках проекта «Миллион программист».
INXA University of Tashkent был присоединен для повышения интеллектуального потенциала школьных учителей и студентов. До сих пор студенты и преподаватели получают онлайн образование от профессоров Университета INXA.
12 января 2021 года DTM провел тестирование из 128 абитуриентов, подавших документы, и было отобрано 60 талантливых студентов.