O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligida 2020-yil 30-iyunda ro'yxatdan o'tgan 3271-sonli qarori asosida, har yili 15-sentabrga qadar o‘qituvchilarga dars soatlari ilovada keltirilgan ko‘rsatkichlarning ustuvor ketma-ketligida taqsimlanadi.
Xorijiy til o'qituvchilarini umumta'lim maktablariga ishga qabul qilish uchun xalqaro yoki mahalliy sertifikatlar zarurmi?
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining  2021-yil 19-maydagi "Xorijiy tillarni o‘rganishni ommalashtirishni samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi 312-sonli Qarori qabul qilingan.
Mazkur Qarorning 9-bandiga muvofiq, 2022/2023-o‘quv yilidan boshlab, davlat ta’lim muassasalarining xorijiy tillar o‘qituvchilari lavozimlariga ishga yangi qabul qilinayotgan nomzodlar kamida B2 darajasidagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lishi lozim.
3271-sonli qarori asosida, har yili 15-sentabrga qadar o‘qituvchilarga dars soatlari ilovada keltirilgan ko‘rsatkichlarning ustuvor ketma-ketligida taqsimlanadi.

На основании постановления Министерства юстиции Республики Узбекистан № 3271 от 30 июня 2020 года, ежегодно до 15 сентября предоставляются учебные часы для учителей в порядке приоритета показателей, перечисленных в приложении.
Нужны ли международные или местные сертификаты для устройства на работу учителей иностранных языков в средних школах?
Принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 19 мая 2021 года № 312 «О мерах по эффективной организации популяризации изучения иностранных языков».
Согласно пункту 9 данного Постановления, начиная с 2022/2023 учебного года, новые кандидаты на должности преподавателей иностранных языков государственных образовательных учреждений должны иметь национальный сертификат уровня не ниже В2 или международный эквивалентный ему.
№ 3271 от 30 июня 2020 года, ежегодно до 15 сентября предоставляются учебные часы для учителей в порядке приоритета показателей, перечисленных в приложении.