Saytda jami qabul reja va qabul qilingan bolalar soni ko‘rsatiladi.
Bunda mikro-hududdan tashqari qo‘shimcha kvota bo‘yicha faqat bo‘sh o‘rinlar mavjud bo‘lganda ariza topshirish mumkin.
Amaldagi qonunchilikka muvofiq, maktab yoshidagi bolalarni mikro-hudud bo‘yicha davlat umumiy o‘rta taʼlim muassasalariga qabul qilish huquqi kafolatlanganligi bois,  mikro-hudud bo‘yicha qabul 15-avgustga qadar amalga oshiriladi.
Toshkent shahar va viloyat markazlaridan tashqari boshqa hududda istiqomat qiluvchi fuqarolar uchun qabul qachon va qay tartibda amalga oshiriladi?
10-avgustdan so‘ng, elektron tizim orqali qabul qilinayotgan maktablarda istalgan hududdan (chegarasiz) qabul jarayoni amalga oshiriladi. Bunda belgilangan qabul rejasi bo‘yicha bo‘sh o‘rinlar mavjud bo‘lgan (o‘quvchilar soni sinfda 35 nafarga yetmagan) maktablarga qabul qilinadi.
Ro‘yxatdan o‘tayotgan vaqtda “Toshkent shahar va viloyat markazlaridan tashqari boshqa hududda istiqomat qiluvchilar” belgisi qo‘yiladi va “Mening arizalarim” bo‘limidan bo‘sh o‘rin mavjud bo‘lgan maktabni tanlash mumkin.

На сайте указывается общий план приема и количество принятых детей.
При этом, заявки на дополнительную квоту за пределами микро-района можно подавать только при наличии свободных мест в школе.
Согласно действующему законодательству, гарантируется право приема детей школьного возраста по микро-районам в государственные общеобразовательные учебные заведения, прием по микро-районам будет осуществляться до 15 августа (включительно) текущего года.
Когда и в каком порядке будет осуществляться прием граждан, проживающих в других местностях, за пределами города Ташкент и областных центров?
После 10 августа, прием будет осуществляться из любого региона (безгранично) в школы, которые принимаются через электронную систему. При этом согласно установленному плану приема, где имеются свободные места (количество учащихся в классе менее 35 человек) будут приниматься в школы.
При регистрации ставится отметка «Проживающие за пределами города Ташкент и областных центров» и необходимо будет выбрать школу с доступным местом в разделе мои заявки.