Qabul jarayonlari birinchi navbatda joriy yilning 31-iyuliga qadar umumta’lim maktablariga hokimliklar tomonidan biriktirilgan mikrohudud doirasida, 1-avgustdan boshlab esa mikrohududdan tashqari ya’ni bir tumandan boshqa tumanga, 10-avgustdan esa istalgan hududdan (chegarasiz) qabul jarayoni amalga oshiriladi. Qabul jarayonlari 15-avgustda yakunlanadi.
Siz Toshkent shahrida vaqtincha yashash joyingiz bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tmagan bo‘lsangiz, joriy yilning 10-avgustidan so‘ng farzandingizni maktabga joylashtirish uchun ariza topshirishingiz mumkin bo‘ladi.
O‘g‘lim Yangihayot tumanidagi 8-sonli maktabning 1-sinfini tugatdi. Keyingi o‘quv yilida o‘g‘limni o‘qishini ish joyimga yaqin bo‘lgan boshqa maktabga o‘zgartirmoqchiman. Maktabdan maktabga ko‘chirish jarayonlari boshlandimi?
O‘quvchilarni bir maktabdan boshqasiga ko‘chirish ota-onalarning murojaatlari  asosida o‘quv yili davomida yoki yozgi ta’til davrida amalga oshiriladi.  Buning uchun siz, vazirlikning elektron xizmatlar portali (my.maktab.uz) yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali onlayn shaklda ariza berishingiz kerak.
Yuborilgan arizalar 3 ish kunida o‘quvchi ko‘chiriladigan maktab ma’muriyati tomonidan ko‘rib chiqilib, ariza beruvchining farzandini maktabga qabul qilinganligi yoki qabul qilish rad etilganligi (sabablari ko‘rsatiladi) haqida ma’lumot tizimga yuklanadi.
my.maktab.uz) hamda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali amalga oshirilmoqda.

You have a message, in the 2023-2024 academic year, the processes of admission to the 1st grade in 43 districts and cities are in online form, that is, the ministry's electronic services portal (my.maktab.uz) as well as a single interactive public services portal (my.gov.uz) through.
Admission processes are carried out primarily within the framework of the microdistrict attached by the authorities to secondary schools until July 31 of this year, and since August 1, in addition to the microdistrict, that is, from one district to another district, and from August 10, the admission process is carried out from any area (Without Borders). Admission processes will be completed on August 15th.
If you are not registered in Tashkent for a temporary place of residence, then after August 10 of this year you will be able to apply for the placement of your child in school.
My son graduated from the 1st grade of School No. 8 in the Yangihayot district. In the next school year, I want to change my son's education to another school that is close to my place of work. Have the processes of moving from school to school started?
The transfer of students from one school to another is carried out during the school year or during the summer holidays on the basis of parental appeals. To do this, you, the ministry's electronic services portal (my.maktab.uz) or a single interactive public services portal (my.gov.uz) through which you must apply in an online form.
Applications sent are processed by the school administration, where the student is transferred in 3 working days, and information about whether the applicant's child was admitted to the school or denied admission (reasons are indicated) is uploaded to the system.
my.maktab.uz) as well as a single interactive public services portal (my.gov.uz) through.