Qabul jarayonlari birinchi navbatda joriy yilning 31-iyuliga qadar umumta’lim maktablariga hokimliklar tomonidan biriktirilgan mikrohudud doirasida, 1-avgustdan boshlab esa mikrohududdan tashqari ya’ni bir tumandan boshqa tumanga, 10-avgustdan esa istalgan hududdan (chegarasiz) qabul jarayoni amalga oshiriladi. Qabul jarayonlari 15-avgustda yakunlanadi.
Siz Toshkent shahrida vaqtincha yashash joyingiz bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tmagan bo‘lsangiz, joriy yilning 10-avgustidan so‘ng farzandingizni maktabga joylashtirish uchun ariza topshirishingiz mumkin bo‘ladi.
O‘g‘lim Yangihayot tumanidagi 8-sonli maktabning 1-sinfini tugatdi. Keyingi o‘quv yilida o‘g‘limni o‘qishini ish joyimga yaqin bo‘lgan boshqa maktabga o‘zgartirmoqchiman. Maktabdan maktabga ko‘chirish jarayonlari boshlandimi?
O‘quvchilarni bir maktabdan boshqasiga ko‘chirish ota-onalarning murojaatlari  asosida o‘quv yili davomida yoki yozgi ta’til davrida amalga oshiriladi.  Buning uchun siz, vazirlikning elektron xizmatlar portali (my.maktab.uz) yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali onlayn shaklda ariza berishingiz kerak.
Yuborilgan arizalar 3 ish kunida o‘quvchi ko‘chiriladigan maktab ma’muriyati tomonidan ko‘rib chiqilib, ariza beruvchining farzandini maktabga qabul qilinganligi yoki qabul qilish rad etilganligi (sabablari ko‘rsatiladi) haqida ma’lumot tizimga yuklanadi.
my.maktab.uz) hamda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali amalga oshirilmoqda.

Как вы знаете, в 2023-2024 учебном году в 43 районах и городах процесс приема в 1 класс осуществляется в онлайн-форме, то есть через портал электронных услуг Министерства (my.maktab.uz), Единый портал интерактивных государственных услуг (my.gov.uz) через.
Процессы приема будут осуществляться сначала до 31 июля текущего года в рамках микрозоны, закрепленной за общеобразовательными школами муниципалитетами, а с 1 августа-за пределами микрозоны, то есть из одного района в другой, а с 10 августа-с любой территории (без границ). Приемные процессы завершатся 15 августа.
Подать заявление на зачисление ребенка в школу можно будет после 10 августа текущего года, если вы не зарегистрированы по месту временного проживания в городе Ташкенте.
Мой сын окончил 1 класс школы № 8 Янгихаетского района. В следующем учебном году я хочу сменить учебу сына на другую школу рядом с моим местом работы. Начались ли процессы перевода из школы в школу?
Перевод учащихся из одной школы в другую осуществляется на основании обращений родителей в течение учебного года или в период летних каникул. Для этого вы, Портал электронных услуг Министерства (my.maktab.uz) или Единый портал интерактивных государственных услуг (my.gov.uz) вы должны подать заявку через онлайн-форму.
Поданные заявления рассматриваются администрацией школы, куда ученик будет переведен в течение 3 рабочих дней, и в систему загружается информация о том, был ли ребенок заявителя принят в школу или ему было отказано в приеме (с указанием причин).
my.maktab.uz), Единый портал интерактивных государственных услуг (my.gov.uz) через.