2-BOSQICH: mikro-hududdan tashqarida
Bunda, ota-onalar 20-iyun soat 12-00dan boshlab my.maktab.uz elektron platformasi orqali ro‘yxatdan o‘tib, ariza topshirishlari mumkin.
Qolgan tumanlarda an’anaviy shaklda, ya’ni bevosita maktab tomonidan qabul qilinib, 1-sinfga qabul qilingan o‘quvchilar vazirlik elektron tizimi (adm.maktab.uz)ga kiritiladi va nazorat etib boriladi.
Ma’lumot uchun: 2023-2024-o‘quv yilida respublikamiz bo‘yicha 730 mingdan ortiq bolalar 1-sinfga qabul qilinishi rejalashtirilgan.
Muhim eslatma!
“Ta’lim to‘g‘risida”gi Qonunning (9-moddasi)ga asosan bolalar, ular 7️ yoshga to‘ladigan yilda maktabga qabul qilinadi. Ya’ni bu yil 1-sinflarga 2016-yilning 1-yanvaridan 31-dekabriga qadar tug‘ilgan bolalar qabul qilinadi.
Elektron qabul jarayonlari yuzasidan Vazirlik Call-markazining 71-203-07-04 raqami yoki telegramdagi  @mymaktab_uz rasmiy kanali orqali qo‘shimcha ma’lumot olishingiz mumkin.
tartibga ko‘ra, 1-sinfga qabul jarayonlari 2 bosqichda amalga oshiriladi.
1-BOSQICH: mikro-hudud doirasida
(20-iyun – 31-iyul)
(1 - 15-avgust)
43 ta tuman (shahar)da 1-sinfga qabul jarayonlari elektron shaklda davlat xizmatlari orqali amalga oshiriladi.

1-й этап: в пределах микро-регионов
В 43 районах (городах) процессы приема в 1 класс осуществляются через государственные услуги в электронном виде.
В этом случае, с 12:00 часов 20 июня родители должны зарегистрироваться и подать заявку через электронную платформу my.maktab.uz.
В остальных регионах, принятия в 1-й класс будут проходить непосредственно в школах в традиционных формах,  через электронную систему министерства (adm.maktab.uz).
Для информации: в 2023-2024 учебном году планируется принять в 1 класс  более 730 тысяч детей по всей республике.
Важное примечание!
В соответствии с законом "Об образовании" (статья 9) дети принимаются в школу в том году, когда им исполняется 7 лет. То есть, в этом году в 1 классы будут приниматься дети, родившиеся в период с 1 января по 31 декабря 2016 года.
Дополнительную информацию по процессам электронного приема можно получить по телефону Call-центра Министерства 71-203-07-04 или через официальный канал @Mymaktab_uz в Telegram.
установленному порядку, процессы приема в 1 класс проходят в 2 этапа.
(20 июня-31 июля)
2-й этап: за пределами микро-регионов
(1-15 августа)