2-BOSQICH: mikro-hududdan tashqarida
Bunda, ota-onalar 20-iyun soat 12-00dan boshlab my.maktab.uz elektron platformasi orqali ro‘yxatdan o‘tib, ariza topshirishlari mumkin.
Qolgan tumanlarda an’anaviy shaklda, ya’ni bevosita maktab tomonidan qabul qilinib, 1-sinfga qabul qilingan o‘quvchilar vazirlik elektron tizimi (adm.maktab.uz)ga kiritiladi va nazorat etib boriladi.
Ma’lumot uchun: 2023-2024-o‘quv yilida respublikamiz bo‘yicha 730 mingdan ortiq bolalar 1-sinfga qabul qilinishi rejalashtirilgan.
Muhim eslatma!
“Ta’lim to‘g‘risida”gi Qonunning (9-moddasi)ga asosan bolalar, ular 7️ yoshga to‘ladigan yilda maktabga qabul qilinadi. Ya’ni bu yil 1-sinflarga 2016-yilning 1-yanvaridan 31-dekabriga qadar tug‘ilgan bolalar qabul qilinadi.
Elektron qabul jarayonlari yuzasidan Vazirlik Call-markazining 71-203-07-04 raqami yoki telegramdagi  @mymaktab_uz rasmiy kanali orqali qo‘shimcha ma’lumot olishingiz mumkin.
tartibga ko‘ra, 1-sinfga qabul jarayonlari 2 bosqichda amalga oshiriladi.
1-BOSQICH: mikro-hudud doirasida
(20-iyun – 31-iyul)
(1 - 15-avgust)
43 ta tuman (shahar)da 1-sinfga qabul jarayonlari elektron shaklda davlat xizmatlari orqali amalga oshiriladi.

ADMISSION TO THE 1ST GRADE FOR THE 2023-2024 ACADEMIC YEAR WILL BEGIN ON JUNE 20
According to the established procedure, admission processes to the 1st grade take place in 2 stages.
Stage 1: within micro-regions
(June 20-July 31)
Stage 2: beyond the micro-regions
(August 1-15)
In 43 districts (cities) admission processes to the 1st grade are carried out through public services in electronic form.
In this case, from 12:00 on June 20, parents must register and submit an application through the electronic platform my.maktab.uz.
In other regions, admission to the 1st grade will take place directly in schools in traditional forms, through the electronic system of the Ministry (adm.maktab.uz).
For information: in the 2023-2024 academic year, it is planned to admit more than 730 thousand children to the 1st grade throughout the republic.
Important note!
In accordance with the law "On Education" (Article 9), children are admitted to school in the year when they turn 7 years old. That is, this year, children born in the period from January 1 to December 31, 2016 will be admitted to grades 1.
Additional information on the processes of electronic reception can be obtained by calling the Call Center of the Ministry 71-203-07-04 or through the official channel @Mymaktab_uz in Telegram.
Connection to the official pages of the ministry:
established procedure, admission processes to the 1st grade take place in 2 stages.