Taʼlim sohasini innovatsion rivojlantirish yo‘lida yangi qadam!
Joriy yilning 19-iyul kuni “IT Park”da o‘zaro anglashuv Memorandumi imzolanishiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi huzuridagi “Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi” hamda O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi huzuridagi “Raqamli iqtisodiyot tadqiqotlari markazi” o‘rtasida o‘zaro tenglik va manfaat tamoyillarini inobatga olgan holda xalq ta’limi sohasini yanada rivojlantirish va hamkorlikda raqamli iqtisodiyot yo‘nalishida tadqiqotlar olib borish maqsadida o‘zaro anglashuv Memorandumi imzolandi.
Uchrashuv davomida Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazining bosh direktori Abduvali Haydarov joriy etilayotgan zamonaviy ta’lim uslublari, umumta’lim maktablari o‘qituvchilarining malakasini hamda yoshlarni bilim olishga bo‘lgan qiziqishini oshirish maqsadida ishlab chiqilayotgan loyihalar haqida atroflicha to‘xtalib o‘tdi. Shuningdek, Raqamli iqtisodiyot tadqiqotlari markazi direktori Vladimir Kravchenko o‘qituvchilar va o‘quvchilar uchun ishlab chiqilgan video kontent hamda ta’lim sohasining ko‘p yo‘nalishlarini raqamlashtirish uchun yaratilgan veb-platformalar bilan tanishib chiqib, kelajakda hamkorlikda bundan ham ilg‘or loyihalar ishlab chiqish istagini bildirdi.
Memorandum O‘zbekiston Respublikasida xalq ta’lim sohasini raqamlashtirish yo‘lida amalga oshirilayotgan istiqbolli loyihalarni joriy qilish, tadbirlar tashkil etish uchun qulay shart-sharoit yaratish, ta’lim tizimiga innovatsion g‘oyalar,  raqamli texnologiyalar va yangi tashabbuslarni tadbiq etish va boshqalarni ko‘zda tutadi.
Ushbu Memorandum bo‘yicha hamkorlik quyidagi imkoniyatlarni taqdim etadi:
- tomonlar xalq ta’limi va IT sohalarida o‘zaro hamkorlikni amalga oshirish maqsadida qo‘shma loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish;
- ta’lim sohasida innovatsion texnologiyalarni ishlab chiqish, joriy etish va targ‘ib qilish bo‘yicha qo‘shma tadbirlarni tashkillashtirish;
- xalq ta’limi tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shma loyihalar ishlab chiqish va ularda ishtirok etish;
- xalq ta’limi tizimida qo‘shma innovatsion ilmiy-tadqiqot loyihalari va tahliliy ishlarni tashkil etish;
- o‘zaro manfaatli qo‘shma anjumanlar, tomonlarni qiziqtirgan masalalar bo‘yicha ilmiy seminarlar, amaliy mashg‘ulotlar, akademik mashg‘ulotlar, master klasslar, treninglar, davra suhbatlari va anjumanlar tashkillashtirish.

Новое начало на пути инновационного развития сферы образования!
19 июня текущего года в IT Park состоялось мероприятие, посвященное подписанию Меморандума о взаимопонимании.
Принимая во внимание принципы взаимного равноправия и взаимной выгоды между «Центром инновации, технологии и стратегии» при Министерстве народного образования Республики Узбекистан и «Центром исследований цифровой экономики» при Министерстве развития информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан подписан Меморандум о взаимопонимании в целях дальнейшего развития сферы образования и проведения исследований в области цифровой экономики.
В ходе встречи генеральный директор Центра инновации, технологии и стратегии Абдували Хайдаров подробно рассказал о внедряемых современных методах обучения, разрабатываемых проектах по повышению квалификации учителей общеобразовательных школ и заинтересованности молодого поколения в получении знаний. Директор Центра исследований цифровой экономики Владимир Кравченко ознакомился видеоконтентом, разработанным для преподавателей и учеников, и веб-платформами, созданные для цифровизации многих направлений сферы образования, также выразил желание разработать еще более совершенные проекты в сотрудничестве.
Меморандум направлен на внедрение перспективных проектов по цифровизации сферы народного образования Республики Узбекистан, создание благоприятных условий для проведения мероприятий, внедрение инновационных идей, цифровых технологий и новых инициатив в систему образования.
Сотрудничество в рамках настоящего Меморандума предоставляет следующие возможности:
- разработка и реализация совместных проектов взаимного сотрудничества сторон в сфере народного образования и информационных технологий;
- организация совместной деятельности по разработке, внедрению и продвижению инновационных технологий в сфере образования;
- разработка совместных проектов по совершенствованию системы народного образования и участие в них;
- организация совместных инновационных исследовательских проектов и аналитических работ в системе народного образования;
- организация взаимовыгодных совместных конференций, научных семинаров по интересующим стороны вопросам, практических занятий, академических тренингов, мастер-классов, тренингов, круглых столов и конференций.