Bugungi zamon yangilik va innovatsiyalarga asoslangani sababli IT sohaga ko‘proq ayollar va qizlarni jalb qilish dolzarb ahamiyatga ega. O‘zbekiston qizlarining raqamli imkoniyatlarini kengaytirish forumi 1-panel muhokamasi aynan shu mavzuga qaratildi.
Forum ning 1-panel muhokamasida:
Xilola Umarova, Prezident ta’lim muassasalari agentligi direktori
Rustam Karimjonov, Xalq ta’lim vaziri o’rinbosari
Farhod Ibragimov, IT-park direktori
Pekos Oleg Andreyevich, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining raqamli iqtisodiyot va elektron hukumat masalalari bo'yicha birinchi o'rinbosari ishtirok etdi.
Muhokama davomida spikerlar aynan shu mavzuni keng qamrab oluvchi mulohazalar, ya’ni ish joyida gender xilma-xillikni ta’minlash turlicha fikrlash, o‘zgalar fikri va qarashlari bilan hisoblashish kabi masalalar muhokama qilindi.

Почему ИТ-индустрии нужно больше женщин?
Сегодня становится актуальным привлечение большего количества женщин и девушек в IT-сектор, поскольку он основан на инновациях и инновациях. Именно этой теме было посвящено 1-е панельное обсуждение форума по расширению цифровых возможностей девушек Узбекистана.
Форум в 1-панельной дискуссии:
Хилола Умарова, директор Агентства президентских образовательных учреждений
Рустам Каримжонов, заместитель министра народного образования
Фарход Ибрагимов, директор IT-парка
Пекос Олег Андреевич, первый заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций по вопросам цифровой экономики и электронного правительства.
В ходе обсуждения спикеры обсудили широкий спектр вопросов, касающихся этой конкретной темы, таких как обеспечение гендерного разнообразия на рабочем месте, разнообразие мышления, учет мнений и мнений других.