Bir qator AKT xodimlari va Informatika fani oʻqituvchilari Vazirlik tomonidan taqdirlandilar
20-avgust kuni xalq ta’limi tizimida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish va rivojlantirish bo‘yicha joylarda samarali mehnat qilib kelayotgan bir qator AKT mutaxassislari hamda Informatika va axborot texnologiyalari fani o‘qituvchilarini munosib rag‘batlantirishga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda “Bir million dasturchi” loyihasini keng targ‘ib qilish, Xalq ta’limi tizimidagi muassasalarni boshqarish bo'yicha yagona elektron dasturiy tizimi (ERP) hamda “Elektron kundalik” axborot tizimlarida ma’lumotlar bazalarini shakllantirish, Oracle va Cisco kompaniyalarining onlayn kurslarini maktablarda o‘qitishni tashkil etib, o‘quvchilarga dasturlash tili va tarmoq texnologiyalarini o‘rgatishda jonbozlik ko‘rsatayotgan xodimlarning faoliyati ijobiy e’tirof etildi va Vazirlik tomonidan “Xalq ta’limi a’lochisi” ko‘krak nishoni, sertifikat va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandilar.
Quyida Vazirlik tomonidan e’tirof etilgan va taqdirlangan AKT mutaxassislari hamda Informatika fani o‘qituvchilarining to‘liq ro‘yxati:
“Xalq ta’limi a’lochisi” ko‘krak nishoni:
1. Mambetniyazova Jamila Torebekovna - Qoraqalpog‘iston Respublikasi Qorao‘zak tumani 1-sonli umumta’lim maktabi informatika fani o‘qituvchisi
2. Shokirova Nilufarxon Ismoiljon qizi - Farg‘ona viloyati Toshloq tumani 12-sonli umumta’lim maktabi Informatika va axborot texnologiyalari fani o‘qituvchisi
3. Cafarov Dadaxon Hamdam o‘g‘li - Xorazm viloyati Hazorasp tumani 8-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabining informatika fani o‘qituvchisi
4. Kasimova Nodira Ergashevna - Toshkent shahar Mirobod tumani 158-sonli maktab o‘qituvchisi hamda Oracle va Cisco bo‘yicha trener-instruktor
5. Jurayev Qobiljon Komiljonovich - Toshkent shahar Chilonzor tumani xalq ta’limi bo‘limi ta’limda axborot kommunikatsion texnologiyalarni joriy etish va rivojlantirish shu’basi mutaxassisi
Oracle va Cisco kompaniyalarining onlayn kurslari bo‘yicha trener-instruktor o‘qituvchilar:
6. Rustamov Yuriy Vladimirovich - Navoiy viloyati Navoiy shahri 4-sonli maktab informatika o‘qituvchisi
7. Tyunin Vyacheslav Aleksandrovich - Toshkent shahar Yashnobod tumani 166-sonli maktab informatika o‘qituvchisi
8. Abdullayev Bahodir Tulqinovich - Namangan viloyati Pop tumani 67-sonli maktab informatika o‘qituvchisi
9. Sultanova Nadejda Aleksandrovna - Toshkent shahar Yakkasaroy tumani 160-sonli maktab o‘qituvchisi
10. Xasanov Zafar Shavkatovich - Jizzax viloyati Jizzax shahri 1-sonli maktab o‘qituvchisi
11. Tuxtayeva Gulchexra Eshmatovna - Qashqadaryo viloyati Qarshi shahri 1-sonli IDUM o‘qituvchisi
Samarali faoliyat ko‘rsatgan Informatika fani o‘qituvchilari:
12. Nurdinov To‘lqinjon Rasulovich - Andijon viloyati Andijon tumani 6-umumta’lim maktabining informatika va matematika fanlari o‘qituvchisi
13. Tuktarov Rashid Rinatovich - Buxoro viloyati Buxoro shahar 1-sonli umumta’lim maktabi informatika va matematika fanlari o‘qituvchisi
14. Raxmonov Farid Fatulloyevich - Buxoro viloyati Peshko‘ tuman 21-umumiy o‘rta ta’lim maktabida matematika va informatika fani o‘qituvchisi
15. Meliboyev Bekpulat Raxmatillayevich - Jizzax viloyati G‘allaorol tuman 80-sonli umumta’lim maktabi informatika va axborot texnologiyalari fani o‘qituvchisi
16. Sayfullayev Akbarjon Saidjon o‘g‘li - Jizzax viloyati Sharof Rashidov tumani 6-sonli umumta’lim maktabining Informatika va axborot texnologiyalari fani o‘qituvchisi
17. Bobolov Umidjon Sariboyevich – Surxondaryo viloyati Denov tumani xalq ta’limi bo‘limiga qarashli 74-son umumta’lim maktabi Informatika fani o‘qituvchisi
18. Mavlonov Azamat Abduraxmonovich - Qashqadaryo viloyati G‘uzor tumanidagi 1- sonli umumta’lim maktabining Informatika va axborot texnologiyalari fani o‘qituvchisi
19. Pardayeva Sabina Jumaboy qizi - Navoiy viloyati Navbahor tumanidagi 20-sonli umumta’lim maktabi Informatika va axborot texnologiyalari fani o‘qituvchisi
20. Fozilov Raxim Abduvahobovich - Namangan viloyati Kosonsoy tumani 13-sonli umumta’lim maktabi Informatika va axborot texnologiyalari fani o‘qituvchisi
21. Tishlikova Dinora Maxmudovna - Sirdaryo viloyati Guliston shahar Xalq ta’limi bo‘limiga qarashli 8-sonli umumta’lim maktabida matematika va informatika fani o‘qituvchisi
22. Mamajonov Ulug‘bek Azamjonovich - Farg‘ona viloyati So‘x tumani 14-sonli umumta’lim maktabi Informatika va axborot texnologiyalari fani o‘qituvchisi
23. Raximov O‘lmas Raxmonbergan o‘g‘li - Xorazm viloyati Hazorasp tumanidagi 5-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabining matematika-informatika fani o‘qituvchisi
Joylarda samarali faoliyat ko‘rsatayotgan AKT mutaxassislari:
24. Yakubov Gulomjon Saliyevich - Qoraqalpog‘iston Respublikasi Beruniy tumani xalq ta’limi bo‘limi Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish va rivojlantirish shu‘basi bosh mutaxassisi
25. Ismanov Zoxidjon Zokirovich - Andijon viloyati Shahrixon tumani xalq ta’limi bo‘limi Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish va rivojlantirish shu‘basi bosh mutaxassisi
26. Tursunov Solijon Quvvatovich - Qashqadaryo viloyati Shahrisabz tumani xalq ta'limi bo‘limida Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish va rivojlantirish tarkibiy bo‘limi shu’basi mudiri
27. Bebitov Ruslan Dilmurod o‘g‘li - Navoiy viloyati Navbahor tumani xalq ta’limi bo‘limi AKT shu’basi bosh mutaxassisi
28. Aliyev Kaxramon Botirjanovich - Namangan viloyati Namangan shahar xalq ta’limi bo‘limi axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish shuʼbasi mudiri
29. Marupov Orifjon Komiljonovich - Samarqand viloyati Samarqand tumani xalq ta’limi bo‘limi axborot kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish va rivojlantirish shu’basi bosh mutaxassisi
30. Urakov Kozim Karimjonovich - Toshkent viloyati Toshkent viloyati xalq ta’limi boshqarmasi Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish va rivojlantirish bo‘limi yetakchi mutaxassisi
Xalq ta’limi tizimini axborotlashtirish va raqamlashtirish hamda ERP tizimini joylarda joriy etish bo‘yicha samarali xizmat ko‘rsatgan viloyat AKT bo‘limi xodimlari:
31. Raxmatov Inomjon Komiljonovich - Buxoro viloyati xalq ta’limi boshqarmasi AKT bo‘limi boshlig‘i
32. Usmanov Obbosxon Abdulloxon o‘g‘li - Namangan viloyati xalq ta’limi boshqarmasi AKT bo‘limi boshlig‘i
33. Xudaybergenov Baxtbergen Kaldarbekovich - Toshkent viloyati xalq ta’limi boshqarmasi AKT bo‘limi boshlig‘i
34. Masharipov Odambay Umurbekovich - Xorazm viloyati xalq ta’limi boshqarmasi AKT bo‘limi boshlig‘i
35. Bakiyev Bahrom Mirg‘aniyevich - Toshkent shahar xalq ta’limi bosh boshqarmasi Umumta’lim maktablari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘limi boshlig‘i

Ряд сотрудники ИКТ и учителя информатики награждены Министерством
20 августа состоялось мероприятие, посвященное надлежащему поощрению ряда ИКТ специалистов и учителей информатики и информационных технологий, эффективно работающих по внедрению и развитию информационно-коммуникационных технологий в системе народного образования.
На мероприятии был широко продвинут проект «Один миллион программистов», единая электронная программная система (ERP) для управления учреждениями в системе народного образования и формирования баз данных в информационных системах «Электронный дневник», в школах проведены онлайн  курсы компаний Oracle и Cisco. Деятельность сотрудников, посвятивших себя организации обучения и преподаванию языка программирования и сетевых технологий школьникам, получила положительную оценку, со стороны Министерства победители были награждены знаком «Отличник народного образования», сертификатами и сувенирами.
Ниже приведен полный список специалистов ИКТ и преподавателей информатики, признанных и награжденных Министерством:
Знак «Отличник народного образования»:
1. Мамбетниязова Джамиля Торебековна - учитель информатики общеобразовательной школы №1 Караозакского района Республики Каракалпакстан;
2. Шокирова Нилуфархан Исмаилджон кизи - учитель информатики и информационных технологий средней школы №12 Ташлакского района Ферганской области;
3. Джафаров Дадахон Хамдам угли – учитель информатики общеобразовательной средней школы №8 Хазораспского района Хорезмской области;
4. Касимова Нодира Эргашевна - учитель школы №158 Мирабадского района г. Ташкента и тренерм инструктор Oracle и Cisco;
5. Джураев Кабилджон Комилжонович – специалист отдела внедрения и развития информационно-коммуникационных технологий в образовании Чиланзарского районного отдела народного образования города Ташкента.
Преподаватели и инструкторы онлайн курсов компаний Oracle и Cisco:
6. Рустамов Юрий Владимирович - учитель информатики школы №4, г. Навои, Навоинская область;
7. Тюнин Вячеслав Александрович - учитель информатики школы №166 Яшнабадского района, г. Ташкент;
8. Абдуллаев Баходир Тулкинович - учитель информатики школы №67 Попского района Наманганской области;
9. Султанова Надежда Александровна - учитель школы № 160 Яккасарайского района города Ташкента;
10. Хасанов Зафар Шавкатович - учитель школы №1, город Джизак, Джизакская область;
11. Тухтаева Гулчехра Эшматовна - преподаватель ИДУМ №1, г.Карши, Кашкадарьинская область.
Эффективные учителя информатики:
12. Нурдинов Толкинжон Расулович - учитель информатики и математики 6-й общеобразовательной школы Андижанского района Андижанской области;
13. Туктаров Рашид Ринатович - учитель информатики и математики общеобразовательной школы №1 города Бухары Бухарской области;
14. Рахмонов Фарид Фатуллоевич - учитель математики и информатики 21-й общеобразовательной школы Пешко района Бухарской области;
15. Мелибоев Бекпулат Рахматиллаевич - учитель информатики и информационных технологий общеобразовательной школы №80 Галлаорольского района Джизакской области;
16. Сайфуллаев Акбаржон Саиджон угли – учитель информатики и информационных технологий общеобразовательной школы №6 Шараф Рашидовского района Джизакской области;
17. Боболов Умиджон Сарибоевич - учитель информатики общеобразовательной школы №74 Деновского района Сурхандарьинской области;
18. Мавлонов Азамат Абдурахмонович - учитель информатики и информационных технологий общеобразовательной школы №1 Гузорского района Кашкадарьинской области;
19. Пардаева Сабина Жумабой кизи - учитель информатики и информационных технологий общеобразовательной школы №20 Навбахорского района Навоийской области;
20. Фозилов Рахим Абдувахобович - учитель информатики и информационных технологий общеобразовательной школы №13 Косонсойского района Наманганской области;
21. Тишликова Динора Махмудовна - учитель математики и информатики средней общеобразовательной школы №1;
22. Мамажонов Улугбек Азамжонович - учитель информатики и информационных технологий общеобразовательной школы №14 Сохского района Ферганской области;
23. Рахимов Олмас Рахмонберган угли, учитель математики и информатики в общеобразовательной школе №5 Хазораспского района Хорезмской области.
Эффективные полевые специалисты по ИКТ:
24. Якубов Гуломжон Салиевич - главный специалист отдела внедрения и развития информационно-коммуникационных технологий отдела народного образования Берунийского района Республики Каракалпакстан.
25. Исманов Захиджон Зокирович - отдел народного образования Шахриханского района Андижанской областной информационной коммуникации и.д.