Bugun Toshkent shahrida joylashgan 110-maktabda "EdTechUZ: Empowering Education through Technology for teachers" mavzusida umumtaʼlim maktablarining tabiiy fanlar o‘qituvchilari kasbiy mahoratlarini oshirish maqsadida o‘quv-seminari bo'lib o'tdi.
Mazkur o‘quv-seminari Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi, “Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi”, "Ta‘limni rivojlantirish Respublika ilmiy-metodik markazi" hamda “Fulbright visiting scholar programm” hamkorligida tashkil etildi.
Seminarda Toshkent shahri va Toshkent viloyatidan saralab olingan va kelgusida STEAM taʼlimini tatbiq etilishi ko‘zda tutilgan maktablarning 60 ga yaqin o‘qituvchilari ishtirok etishmoqda.
O‘quv-seminarining birinchi kuni davomida "Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi" hamda xorijiy mutaxassislar hamkorligida ishlab chiqilgan “Pedagogik mahorat va taʼlim texnologiyalari” uslubiy qo‘llanmasi taqdimoti ham bo‘lib o‘tdi.
Maʼlumot uchun, ushbu qo‘llanmada PhET, Nearpod va Kahoot o‘quv ilovalari yordamida taʼlim jarayonini samarali tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berilgan. Bu ilovalar yordamida interfaol topshiriqlar, dars rejalari, mustaqil vazifalar, testlar, viktorinalar, dars taqdimotlari, tanlangan mavzular bo‘yicha video kontentlar, tarqatma materiallar yaratish yoki tayyor o‘quv resurslaridan dars jarayonida foydalanish mumkin.
Bu kabi o'quv-seminarlarni Respublikamiz viloyatlaridagi umumta'lim maktablari o'qituvchilariga ham tashkil etish rejalashtirilgan.

Today, the 110th School, located in the city of Tashkent, held a training seminar on the topic "EdTechUZ: empowerment Education through Technology for teachers" in order to improve the professional skills of teachers of Natural Sciences of secondary schools.
Today, a training seminar on the topic "EdTechUZ: Empowering Education through Technology for teachers" was held at school No. 110 in Tashkent in order to improve the professional skills of teachers of public education schools in the natural sciences.
This training seminar was organized in cooperation with the "Ministry of Preschool and school education", "Innovation, technology and strategy Center", "The Republican scientific and methodological Center for the Development of education" and "The Fulbright visiting scholar programm".
The seminar is attended by about 60 school teachers sorted from the city of Tashkent and the Tashkent region and envisaged to introduce STEAM education in the future.
During the first day of the training seminar, the presentation of the methodological manual "Pedagogical skills and educational technologies" also took place, developed with the cooperation of the "Innovation, technology and Strategy Center" and foreign specialists.
For reference, this manual provides instructions on how to effectively organize the learning process using the Phet, Nearpod and Kahoot training applications. These applications can be used to create interactive assignments, lesson plans, independent tasks, tests, quizzes, lesson presentations, video contents on selected topics, handouts, or use ready-made learning resources during the lesson.
It is also planned to organize such educational seminars to teachers of public schools in the regions of the Republic.