Bugun Toshkent shahrida joylashgan 110-maktabda "EdTechUZ: Empowering Education through Technology for teachers" mavzusida umumtaʼlim maktablarining tabiiy fanlar o‘qituvchilari kasbiy mahoratlarini oshirish maqsadida o‘quv-seminari bo'lib o'tdi.
Mazkur o‘quv-seminari Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi, “Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi”, "Ta‘limni rivojlantirish Respublika ilmiy-metodik markazi" hamda “Fulbright visiting scholar programm” hamkorligida tashkil etildi.
Seminarda Toshkent shahri va Toshkent viloyatidan saralab olingan va kelgusida STEAM taʼlimini tatbiq etilishi ko‘zda tutilgan maktablarning 60 ga yaqin o‘qituvchilari ishtirok etishmoqda.
O‘quv-seminarining birinchi kuni davomida "Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi" hamda xorijiy mutaxassislar hamkorligida ishlab chiqilgan “Pedagogik mahorat va taʼlim texnologiyalari” uslubiy qo‘llanmasi taqdimoti ham bo‘lib o‘tdi.
Maʼlumot uchun, ushbu qo‘llanmada PhET, Nearpod va Kahoot o‘quv ilovalari yordamida taʼlim jarayonini samarali tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berilgan. Bu ilovalar yordamida interfaol topshiriqlar, dars rejalari, mustaqil vazifalar, testlar, viktorinalar, dars taqdimotlari, tanlangan mavzular bo‘yicha video kontentlar, tarqatma materiallar yaratish yoki tayyor o‘quv resurslaridan dars jarayonida foydalanish mumkin.
Bu kabi o'quv-seminarlarni Respublikamiz viloyatlaridagi umumta'lim maktablari o'qituvchilariga ham tashkil etish rejalashtirilgan.

Сегодня в школе № 110 г. Ташкента прошел обучающий семинар на тему "EdTechUZ: Empowering Education through technology for teachers" с целью повышения профессионального навыка учителей общеобразовательных школ по естественным наукам.
Данный учебный семинар организован совместно с "Министерством дошкольного и школьного образования", "Центром инноваций, технологий и стратегии", "Республиканским научно-методическим центром развития образования" и "Fulbright visiting scholar Program".
В семинаре принимают участие около 60 учителей школ, отобранных из города Ташкент и Ташкентской области и в которых будущем планируется внедрение STEAM-образования.
В первый день учебного семинара состоялась презентация методического пособия "Педагогическое мастерство и образовательные технологии", разработанное совместно с “Центром инноваций, технологий и стратегии” и зарубежными специалистами.
К вашему сведению, в этом руководстве даны инструкции по эффективной организации учебного процесса с использованием обучающих приложений PhET, Nearpod и Kahoot. С помощью этих приложений можно создавать интерактивные задания, планы уроков, самостоятельные задания, тесты, викторины, презентации уроков, видеоматериалы по выбранным темам, раздаточные материалы или использовать готовые учебные ресурсы в процессе урока.
Подобные обучающие семинары планируется организовать и в регионах нашей республики для учителей общеобразовательных школ.